piątek, 3 maja 2024 14:24

Z dalekiej wyprawy Stilon wraca z kompletem punktów

Solar Home Stilon Gorzów wygrał wyjazdowe spotkanie z Unią Turza Śląska 0:1 (0:1). Jest to kolejna wygrana niebiesko-białych z rzędu i kolejny awans w tabeli.

Autor: Karol Korniak

Źródło: Facebook / Stilon Gorzów

Piłkarze Solar Home Stilonu Gorzów w drugą część sezonu weszli z przytupem. Niebiesko-biali w siedmiu meczach rundy rewanżowej wywalczyli 15 punktów, dzięki czemu podwoili już swój wcześniejszy dorobek. Forma ta była jednak mozolnie budowana i rodziła się ona w bólach. Początek bieżącej kampanii był pasmem klęsk i kompromitacji w wykonaniu Stilonu. Do wydatnej poprawy rezultatów niezbędna okazała się być zmiana na stanowisku trenera pierwszego zespołu. Ta nastąpiła przed jesiennym starciem z Unią Turza Śląska, kiedy to Marcina Węglewskiego zastąpił Łukasz Maliszewski. Efekt nowej miotły nastąpił błyskawicznie, ponieważ Stilon mecz z Unią wygrał 2:1, a następnie przystąpił do szukania drogi wyjścia ze strefy spadkowej. W sobotę Stilonowcy ponownie spotkali się na boisku z ekipą znad czeskiej granicy, więc trener Maliszewski dopiął pewien cykl.

Sobotni mecz Unii ze Stilonem rozgrywany był we Wodzisławiu Śląskim, co spowodowało, że frekwencja na nim była daleka od optymalnej. Pojedynek ten długimi fragmentami przypominał raczej grę sparingową, ponieważ dokładnie było słychać co trenerzy mają do przekazania swoim zawodnikom, a i rozmowy między samymi piłkarzami były wyraźnie słuchalne. Już w 3. minucie gry pierwszy raz do interwencji zmuszony został Szymon Czajor, lecz strzał ten nie sprawił żadnych trudności bramkarzowi gości. Sytuacja ta nie rozbudziła apetytów obu drużyn do gry ofensywnej. Kolejne minuty charakteryzowały się długimi seriami podań Stilonu w środkowej tercji boiska, z których jednak nic nie wynikało. Podopieczni trenera Maliszewskiego mieli zdecydowaną przewagę w posiadaniu piłki, ale to Unia zdołała stworzyć sobie następne okazje strzeleckie. Próby te jednak mijały bramkę Czajora. Pierwszą groźną akcję ofensywną niebiesko-biali przeprowadzili w 18. minucie zmagań, kiedy to minimalnie obok słupka uderzał Emil Drozdowicz. Kolejna próba snajpera Stilonu znalazła już drogę do siatki. W ostatniej minucie drugiego kwadransa spotkania futbolówkę na połowie Unii wyłuskał rywalowi Paweł Fediuk, który momentalnie zaprosił do gry Mateusza Kaczora. Skrzydłowy gości wymienił krótkie podanie z Artemem Vaskovem, przy czym drugi z wymienionych wywalczył sobie przy okazji wolną przestrzeń na lewej flance boiska i pognał z piłką w kierunku pola karnego gospodarzy. Gdy Białorusin znalazł się na wysokości szesnastki to fantastycznym podaniem obsłużył Drozdowicza, który nie miał problemu ze zdobyciem otwierającej bramki. Strzelony gol podziałał mobilizująco na Stilon, gdyż już dwie minuty później powinno być 0:2. Wówczas strzał ze skraju pola karnego w wykonaniu Kaczora z linii bramkowej wybił obrońca Unii – Wojciech Orzeł. Po tym zrywie Stilonu, po chwili gra wróciła do obrazu sprzed zmiany wyniku i w ten sposób dobiegła końca pierwsza połowa.

Wspaniała forma Solar Home Stilonu trwa więc nadal. Zwycięstwo z Unią było już czwartą wygraną z rzędu, a zarazem trzecim spotkaniem z czystym kontem w defensywie. Sytuacja w tabeli robi się co raz bardziej komfortowa, ponieważ Stilon dzięki triumfowi we Wodzisławiu Śląskim wskoczył do czołowej dziesiątki ligi. Tabela jest bardzo płaska - do piątej lokaty Stilonowcy tracą już tylko trzy oczka, ale przewaga nad strefą spadkową wynosi tylko sześć punktów. Za tydzień Stilon podejmie przed własną publicznością ostatni w tabeli LZS Starowice Dolne.

W dobrych nastrojach swój mecz zakończyła także AstroEnergy Warta. Podopieczni trenera Mateusza Konefała co prawda nie wygrali, ale zdołali bezbramkowy zremisować z liderem rozgrywek – rezerwami Śląska Wrocław.