Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 maja 2024 10:51

Stilon rozpoczyna wiosnę derbowym zwycięstwem!

Solar Home Stilon Gorzów wygrał w meczu 19. kolejki 3 ligi z Lechią Zielona Góra 2:0 (1:0). Pojedynek był bardzo emocjonującym widowiskiem, a niebiesko-biali pokazali się na start wiosennych zmagań z bardzo dobrej strony.

Autor: Marta Czernicka

Źródło: Fotografia Marta Czernicka

Aura za oknami wskazuje jasno, że zima powoli odchodzi w zapomnienie, a wiosna coraz śmielej rozpycha się łokciami. Kolejnym aspektem przypominającym o zmianie pory roku jest to, że do gry wróciła właśnie piłkarska 3 liga, a wraz z nią nasze gorzowskie zespoły. Przerwa w rozgrywkach trwała długie 97 dni, więc kibice zdążyli się mocno stęsknić za futbolowymi emocjami. Piłkarska wiosna zawitała do Gorzowa w pierwszą sobotę marca, a konkretnie meczem Solar Home Stilonu Gorzów z Lechią Zielona Góra. Jak wiadomo, starcia pomiędzy drużynami z dwóch stolic województwa lubuskiego niosą za sobą dodatkowy dreszczyk emocji, co jeszcze podgrzało stan wyczekiwania na premierowy mecz w tym roku. Oba zespoły do derbowego pojedynku przystąpić miały z dwoma zupełnie innymi nastawieniami. Gorzowianie zimę spędzili tuż nad kreską oznaczającą spadek, przez co pozytywny start w rozgrywki stawał się kluczowy. Zielonogórzanie z kolei ostatnie miesiące okupowali bezpieczne siódme miejsce w tabeli. W sierpniowym meczu tych drużyn górą była Lechia, która pokonała Stilon 4:1(3:0)

Nim obie ekipy wyszły na murawę, to jeszcze dzień przed meczem kadry zespołów zostały wzmocnione. Stilon rzutem na taśmę pozyskał Damiana Grudnika, czyli napastnika grającego ostatnio w Neptunie Końskie. Lechia z kolei zakontraktowała nowego bramkarza, którym został urodzony w Gorzowie Jakub Bursztyn. Sam początek meczu należał do gospodarzy. Stilonowcy w pierwszym kwadransie gry mieli kilka stałych fragmentów gry, z których ostatecznie nie wynikło konkretne zagrożenie dla bramki Lechii. Po parunastu minutach przewagi niebiesko-białych inicjatywa boiskowa przeszła na stronę gości. Zielonogórzanie w 15. minucie starcia mogli objąć prowadzenie, ale Przemysław Mycan chybił z kilku metrów. Goście z każdą minutą nabierali pewności siebie i rozpoczynali atak za atakiem. Jednak w bardzo dobrej dyspozycji był Szymon Czajor, który fenomenalnie obronił strzał Gibiego Embalo, a parę minut później dobrze sparował mocne uderzenie Mycana. Przewaga Lechii doprowadziła do tego, że gospodarze przez kilkanaście minut nie zbliżyli się nawet do pola karnego Bursztyna i zmuszeni byli do obrony niemalże całą jedenastką. Futbol jest jednak przewrotny. W 38. minucie Stilonowcy po raz kolejny wybijali piłkę ze swojej szesnastki, a w środku pola pojedynek główkowy wygrał Emil Drozdowicz. Po tej przebitce piłka znalazła się pod nogami Łukasza Kopcia, który miał autostradę na połowie Lechii. Skrzydłowy gorzowian wykorzystał połacie wolnej przestrzeni, wbiegł w pole karne i posłał mocne podanie wzdłuż linii piątego metra. W okolicach dalszego słupka znalazł się Mateusz Kaczor, a futbolówka po chwili znalazła się w siatce drużyny gości. W końcówce pierwszej połowy Lechia próbowała jeszcze wyrównać, lecz wynik nie uległ już zmianie.

Początek drugiej odsłony derbowego pojedynku był lustrzanym odbiciem pierwszych minut pierwszej połowy. Kilka pierwszych minut to znowu dobra gra Stilonu, a największym jej przebłyskiem była akcja Maksyma Bohdanova, która zakończyła się tylko rzutem rożnym. Po tym zrywie niebiesko-białych do głosu doszli goście. Lechia po raz kolejny zamknęła gospodarzy w szesnastce i mnożyła swoje stałe fragmenty gry. Jednak zagrożenie z tych sytuacji było mierne, a Czajor wyłapywał wszystko. Gol dla zielonogórzan wisiał w powietrzu, lecz to ponownie Stilon znalazł drogę do bramki. Znowu kluczowe rzeczy rozegrały się na lewej flance Stilonu. Tym razem swoją indywidualną akcję przeprowadził Kaczor, który z łatwością minął obrońcę Lechii i wyłożył piłkę na piąty metr. Tam znalazł się Drozdowicz, a taka sytuacja dla doświadczonego snajpera była jedynie formalnością. Ponownie więc to Lechia operowała piłką i stwarzała sobie sytuacje strzeleckie, ale to Stilon strzelił gola. Utrata drugiej bramki zmusiła gości do zmasowanego ataku. W kilka minut Lechiści stworzyli sobie dwie bardzo dobre sytuacje. Pierw z bliskiej odległości pomylił się znacznie Jakub Kołodenny, a następnie znowu błysnął Czajor. Przewaga gości wciąż rosła, ale bramkarz Stilonu był nie do pokonania. W 83. minucie na strzał z dystansu zdecydował się Rafał Figiel, a piłka zmierzała tuż pod poprzeczkę gospodarzy. Golkiper niebiesko-białych wybił się niczym ze sprężyn i ponownie sparował futbolówkę na rzut rożny. Na pięć minut przed końcem spotkania powtórnie w protokole meczowym zaistniał Kaczor. Tym razem zawodnik Stilonu w dość nieodpowiedzialny sposób dostał czerwoną kartkę, więc miejscowi kończyli mecz w zdekompletowanym składzie. W ostatnich minutach wynik nie uległ już zmianie i Stilon po dobrym meczu wygrał z zielonogórską Lechią 2:0.

Carina Gubin 1:2 Śląsk II Wrocław
Ślęza Wrocław - Górnik Polkowice (sb, 14:30)
Rekord Bielsko-Biała - Pniówek Pawłowice (sb, 14:30)
Karkonosze Jelenia Góra - Raków II Częstochowa (sb, 17:00)
Unia Turza Śląska - Gwarek Tarnowski Góry (nd, 14:00)