Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 15 maja 2024 04:34
Reklama

Za dużo obowiązków, za mało pieniędzy. Policjantów ubywa z dnia na dzień

Coraz mniej osób chce pracować w policji. Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, tylko w ostatnim roku ubyło aż 5 tysięcy etatów.
Za dużo obowiązków, za mało pieniędzy. Policjantów ubywa z dnia na dzień

Autor: ist

Obecnie w służbie pozostaje około 95 tys. funkcjonariuszy, mimo że zapotrzebowanie wynosi około 107 tys. Największy deficyt kadrowy, bo sięgający aż 40 proc, występuje w oddziałach zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości.

Jest coraz gorzej 

Na 1 października 2023 roku liczba etatów w polskiej policji wynosiła około 107 tys., jednak nie wszystkie stanowiska były obsadzone. Aktywnie pracowało nieco ponad 95 tys. policjantów. Rok wcześniej sytuacja była mniej dramatyczna, bo brakowało tylko 5 proc. kadry przy zapotrzebowaniu bliskim 105 tys. etatów. 

Zobacz też:

Problemy kadrowe dotyczą głównie wydziału cyberprzestępczości, w którym z 800 etatów zapełnionych jest jedynie 487. Braki kadrowe widać również w służbie prewencyjnej i kryminalnej, gdzie ubyło odpowiednio 3,4 tys. i 1,5 tys. policjantów. 

Za to kierownictwo ma się dobrze, a nawet bardzo dobrze. Nieobsadzonych pozostaje tylko 60 z blisko 1,9 tys. etatów.

Taka praca się nie opłaca 

Jednym z czynników wpływających na braki kadrowe w policji jest niska atrakcyjność finansowa służby. Obecnie średnie uposażenie policjanta to niecałe 7 tys. zł brutto. Idąc np. do wojska, można liczyć na podobne zarobki, a często mniejsze obciążenie pracą. 

Dodatkowo funkcjonariusze coraz chętniej przechodzą na emeryturę, zamiast pozostać w służbie. Przynajmniej część emerytów do pozostania w policji z pewnością przekonałyby wyższe zarobki, na co wskazują związkowcy. 

Dziękujemy, że jesteś z nami!

Fundacja ECPU Polska to Łowcy Pedofilii" organizacja, która podejmuje regularne działania w celu demaskowania przypadków pedofilii w całej Polsce. Ich misja skupia się na wykrywaniu i zwalczaniu tego zjawiska. Fundacja podejmuje wysiłki na rzecz ochrony niewinnych osób, które są szczególnie narażone na tego typu zagrożenia. Internet to obecnie ulubione miejsce wyszukiwania ofiar przez pedofilów. Często podszywają się oni pod dzieci korzystając z czatów i komunikatorów internetowych, na których uwielbiają przesiadywać najmłodsi. Dziecko z reguły jest ufne, łatwowierne i niejednokrotnie daje się skusić na propozycję spotkania w realnym świecie. Na co zwrócić uwagę i jak ochronić dzieci przed przestępcami? O tym opowie nam łowca pedofili.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama