piątek, 19 kwietnia 2024 13:10

Nikola Horowska największą gwiazdą Mistrzostw Polski

Nikola Horowska była największą gwiazdą niedzielnych zmagań lekkoatletów podczas 39. PZLA Mistrzostw Polski U23 – zawodniczka ALKS-u AJP Gorzów Wielkopolski wygrała skok w dal oraz bieg na 200 metrów.

Źródło: plza.pl

Zakończyły się młodzieżowe Mistrzostwa Polski U23. Była to doskonała impreza w wykonaniu gorzowskich lekkoatletów. Zawodnicy ALKS AJP Gorzów Wielkopolski zdobyli 6 medali – 3 złote, 2 srebrne i 1 brązowy. Dało to gorzowskiemu klubowi 2 miejsce w łącznej klasyfikacji mistrzostw.

Pierwszego dnia dużo emocji przyniósł pojedynek sprinterów w finale „setki”. Na metę niemal równocześnie wpadli Łukasz Żok (ALKS AJP) i Albert Komański. Po dokładnej analizie okazało się, że minimalnie szybszy był ten pierwszy z czasem 10.53 sek. Worek z medalmi został rozwiązany.

W biegu na 100 metrów kobiet Nikola Horowska musiała uznać wyższość Magdaleny Stefanowicz, która jeszcze przed tygodniem startowała w Eugene w reprezentacyjnej sztafecie. Zawodniczka klubu AZS-AWF Katowice zwyciężyła w deszczowym finale uzyskując na poznańskim Golęcinie 11.51 (wiatr -2,2 m/s). Za jej plecami na metę wpadła Nikola Horowska z czasem 11.69 sek i gorzowianie cieszyli się z drugiego medalu Mistrzostw Polski U23.

Pozostała część artykułu po materiałem wideo

W biegu na 400 metrów mężczyzn drugi na metę z czasem 46.90 sek dobiegł Daniel Sołtysiak. Zawodnik ALKS AJP musiał uznać wyższość Jana Wawrzkowicza (46.75) z AZS-u Poznań. Gorzowianie kończyli pierwszy dzień mistrzostw z trzema medalami.

Po udanej sobocie, zawodnicy przystąpili do drugiego dnia zmagań. W biegu na 200 m obrońca tytułu, Łukasz Żok (ALKS AJP), w Poznaniu wywalczył brąz uzyskując na mecie rezultat 21.06 sek. Mistrzem Polski został lider krajowych tabel. Patryk Wykrota, który wygrał z czasem 20.74 sek – to wyrównanie jego trzeciego najlepszego rezultatu w karierze.

Problemy z kolejnym etapem modernizacji stadionu

Jednak najwięcej emocji dostarczyły występy Nikoli Horowskiej. Gorzowska zawodniczka odniosła bezsprzeczne zwycięstwo w skoku w dal. Podopieczna Tomasza Saski już w pierwszej próbie rozstrzygnęła kwestię triumfu. Uzyskała w niej znakomite 6.55m bijąc rekord życiowy. Pewna zwycięstwa i mająca jeszcze w planie start w biegu na 200 metrów zawodniczka z Gorzowa Wielkopolskiego zrezygnowała z trzech ostatnich prób. Drugie miejsce zajęła Roksana Jędraszak (6.09), a trzecie Sara Kordek (6.07).Czwarta Natalia Benedykcińska podobnie jak brązowa medalistka uzyskała 6.07, ale miała słabszą drugą próbę (6.02 vs. 6.06).
Wyczyn swój powtórzyła w  biegu na 200 metrów kobiet. Biegnąca w ostatniej serii, zdecydowanie zdystansowała rywalki finiszując z czasem 23.25.

To doskonały prognostyk przed planowanymi na przyszły roku w Gorzowie Mistrzostwami Polski w lekkiej atletyce. Impreza ma zostać zorganizowana na zmodernizowanym stadionie przy ul. Krasińskiego.