Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 21:12
Reklama

8 sposobów na mniejsze zużycie paliwa

Przed nami drugi miesiąc wakacji. Ceny paliw nadal straszą. Dlatego zebraliśmy dla Was kilka uniwersalnych porad, które pomogą obniżyć zużycie paliwa i zaoszczędzić na kosztach związanych z jazdą samochodem.
8 sposobów na mniejsze zużycie paliwa
Cakie ceny to obecnie marzenie każdego kierowcy. Zdjęcie pochodzi z kwietnia 2021 roku.

Ceny paliw w ciągu ostatnich kilku miesięcy bardzo mocno poszybowały w górę i nic nie zapowiada aby miały spadać. Rozpoczyna się drugi miesiąc wakacji i wyjazdy trwają w najlepsze. Warto zatem sprawdzić, czy są jakieś inne sposoby na obniżenie kosztów związanych z zużyciem paliwa.

JEŹDZIJ PŁYNNIE

Po pierwsze warto zacząć jeździć płynnie. Co istotne – płynnie, wcale nie oznacza wolno. Wolniejsza jazda oczywiście przynosi niższe spalanie, ale zbyt niska prędkość na drogach ekspresowych czy autostradach stwarza niestety niepotrzebne niebezpieczeństwo.

Płynna jazda połączona z przewidywaniem sytuacji i kolejnych manewrów na drodze przyniesie Wam znacznie lepsze efekty. Zamiast więc hamować w ostatniej chwili, odpowiednio wcześniej zdejmijmy nogę z gazu. Gdy z powrotem przyspieszamy, mniej agresywnie traktujmy gaz, korzystajmy bardziej z dolnej części obrotów, bez niepotrzebnego kręcenia silnika do końca skali.

Nowoczesne silniki turbo są wystrojone tak, aby wyraźnie przyspieszać już od 1500 obrotów, a przy 2500 można spokojnie zmieniać bieg na kolejny. Jedziemy płynnie, nie tamujemy ruchu, a jednocześnie oszczędzamy paliwo.

ZAMKNIJ OKNA, ZDEJMIJ BELKI

Warto zamknąć okna w czasie jazdy. Tu w grę wchodzi już aerodynamika. Przy prędkości 90 km/h otwarte okna potrafią dodać do spalania nawet pół litra paliwa na 100 kilometrów.

Podobny efekt daje też bagażnik dachowy – jeśli więc nie korzystacie z niego na co dzień, warto zdemontować belki czy uchwyty rowerowe i montować je jedynie na czas przewozu bagażu czy rowerów.

SPRAWDŹ CIŚNIENIE
Sprawdźcie ciśnienie w oponach. Ta z pozoru błaha czynność potrafi zauważalnie poprawić zarówno spalanie, jak i jakość prowadzenia auta.

To szczególnie istotne w trakcie wakacyjnych wyjazdów bardziej niż zwykle obciążonym samochodem. Dokładne dane na temat tego, jakie powinno być ciśnienie w aucie gdy podróżujecie sami, a jakie, gdy jedziecie z rodziną i bagażami znajdziecie najczęściej na drzwiach kierowcy, słupku B czy pod klapką wlewu paliwa, a z pewnością także w internecie.

Może się wydawać, że 2-3 dodatkowe osoby na pokładzie i trzy walizki to nic takiego dla samochodu, ale jeśli weźmiecie pod uwagę, że Wasze auto waży przykładowo 1.5 tony a zwiększacie jego obciążenie o 300 kg, to jest dodatkowo aż 20 proc. jego masy i o tyle może wzrosnąć zużycie paliwa.

Warto więc zmniejszyć opory toczenia kontrolując prawidłowe ciśnienie w oponach.

WSKAŹNIK ZMIANY BIEGÓW
Kolejny sposób, to korzystanie z systemu sugerującego zmianę biegów w naszym samochodzie. Takie systemy dostępne są już od dawna nawet w najmniejszych pojazdach, a spalanie dzięki temu potrafi spaść nawet o półtora – dwa litry na sto kilometrów.

Zaletą jest to, że wcale nie jeździmy przez to wolniej, jeździmy tylko mniej agresywnie.

WYŁĄCZ KLIMATYZACJĘ

Oszczędniejsze korzystanie z klimatyzacji. W klasycznych samochodach spalinowych klimatyzacja pochłania naprawdę sporo energii, która bierze się przecież ze spalania paliwa.

W dni, kiedy nie panują na zewnątrz zbyt wysokie temperatury, klimatyzację możecie po prostu wyłączyć. Nieco inaczej jest w autach hybrydowych czy nawet w miękkich hybrydach. Energia odzyskiwana np. z hamowania jest magazynowana w dodatkowych akumulatorach, a następnie wykorzystywana m.in. do zasilania układu klimatyzacji.

KORZYSTAJ Z SYSTEMU START-STOP
Korzystajcie z systemu start-stop. System sam gasi oraz uruchamia silnik w momencie postoju. Wielu kierowców mylnie sądzi, że dodatkowo obciąża i niszczy to rozrusznik, akumulator czy silnik. W istocie wszystkie te elementy zostały do tego systemu przystosowane. Co więcej – w przypadku nowych aut już przy pięciosekundowym postoju opłaca się zgasić silnik.

Jeśli macie starsze auto bez systemu start-stop, rozważcie gaszenie silnika przy postojach dłuższych niż 15 sekund.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

MNIEJ KRÓTSZYCH DYSTANSÓW

Unikajcie krótkich dystansów. Krótkie dystanse, które czasem zdarza pokonywać się samochodem są jednocześnie jednymi z największych pożeraczy paliwa. Silnik często nie osiąga optymalnej temperatury pracy, w cieplejsze dni więcej energii poświęcimy na schłodzenie wnętrza pojazdu, w konsekwencji silnik cały czas spala więcej paliwa.

Nieco inaczej jest z autami typu PHEV gdzie na krótkich dystansach zwykle silnik benzynowy nie włącza się wcale, ale i tak zastanówmy się, czy nie warto w przypadku krótkiej jazdy zrezygnować z auta.

STAN TECHNICZNY

Dbajcie o stan techniczny swojego pojazdu. Zużyty układ zasilania, zabrudzone, niewymieniane regularnie filtry, świecąca kontrolka „check engine”, zanieczyszczony przepływomierz, niesprawny układ wydechowy – wszystkie te elementy mają wpływ na zwiększone zużycie paliwa.

Samochód składa się z mnóstwa elementów, które są systemem naczyń połączonych – gdy jedno z nich jest niesprawne, szybko zaczynają odczuwać to także inne. W efekcie grozi to nie tylko poważniejszymi defektami i koniecznością napraw, ale także nierzadko skutkuje zwiększonym zużyciem paliwa.

Dlatego korzystajcie z wiosennych i jesiennych akcji serwisowych – taka akcja kosztuje zwykle kilkadziesiąt złotych, a pozwoli Wam na bieżąco kontrolować stan Waszego auta.

Oczywiście wszystkie wymienione wskazówki traktujmy z rozsądkiem, bo najważniejszą wskazówką jest ta, by nie przekładać oszczędności ponad bezpieczeństwo. Ważne, by nie robić niczego, co mogłoby zagrażać bezpieczeństwu naszemu lub innych.

Dziękujemy, że jesteś z nami


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
a